
Konferenciju „Utjecaj 4. industrijske revolucije na radne odnose i socijalni dijalog u sektoru“
Sindikat grafičke i nakladničke djelatnosti Hrvatske u okviru Projekta „Dijalog i znanje napredak grade“, koji je u potpunosti financiran sredstvima Europske unije iz Europskog socijalnog fonda organizira međunarodnu (završnu) Konferenciju „Utjecaj 4. industrijske revolucije na radne odnose i socijalni dijalog u sektoru“ koja će se održati 26. rujna 2019. godine u Termama Tuhelj, Ljudevita Gaja 4, 49215, Tuheljske Toplice.
Današnji svijet rada izložen je digitalizaciji i brzim tehnološkim promjenama koje transformiraju mnoge sektore i djelatnosti i zahtijevaju brze prilagodbe i poslodavaca i radnika promjenama, ali i zahtjevima tržišta.
U takvim okolnostima uz veliku fluktuaciju radnika između poslodavaca, nedostatak stručne i kvalificirane radne snage i potrebu unapređenja znanja i vještina radnika kako bi odgovorili na izazove koje nose tehnološke promjene, nameće se potreba aktivnog sudjelovanja svih zainteresiranih na planskom upravljanju promjenama koje pogađaju sektor.
Upravo iz navedenoga razloga cilj je konferencije okupiti sve zainteresirane dionike u grafičkoj i nakladničkoj djelatnosti te raspraviti izazove koje pred sektor postavlja utjecaj 4. industrijske revolucije kako u odnosu na strukturu samog sektora, tako i u odnosu na industrijske odnose u sektoru i prava i položaj radnika.
Međunarodna konferencija okupit će oko 100-njak sudionika koji će imati priliku čuti od domaćih i međunarodnih stručnjaka trendove u grafičkoj i nakladničkoj industriji, komunikacijama i medijima koji se događaju pod utjecajem IV. Industrijske revolucije, a koji se posljedično odražavaju i na radne odnose. Na međunarodnoj konferenciji okupit će se sindikalni povjerenici u sindikalnim podružnicama Sindikata grafičara, predstavnici poslodavaca u kojima Sindikat grafičara okuplja članstvo, predstavnici srodnih sindikata i sindikalne središnjice u koju je udružen Sindikat grafičara, predstavnici udruga poslodavaca, Hrvatske gospodarske komore, obrazovnih institucija u grafičkoj djelatnosti, nadležnih ministarstava i agencija, te predstavnici UNI-Europa Grafički sektor.
Od stručnjaka koji će izlagati na međunarodnoj konferenciji možemo istaknuti dr.sc. Hrvoja Butkovića iz Instituta za razvoj i međunarodne odnose, Jelenu Ostojić sa Pravnog fakulteta u Zagrebu, Miroslava Mikotu sa Grafičkog fakulteta, Dubravka Deželića sa Grafičke škole i mnoge duge. Konferencija je podijeljena u dva panela. Prvi panel će se baviti temom „Izazovi 4. industrijske revolucije s osvrtom na grafičku i nakladničku djelatnost“ u okviru koje će se iznijeti pregled stanja sektora u svijetu i Europi i u RH, trendovi u razvoju zanimanja, načinu rada i obrazovanja, te upoznati sudionike sa novim oblicima rada i prekarnom radu u RH. Tema drugog panela biti će „Socijalni dijalog i obrazovanje kao put do zadovoljnih radnika i poslodavaca“ u okviru kojeg će se govoriti o utjecaju digitalizacije na industrijske odnose u RH, aktivnostima i politikama Ministarstva znanosti i obrazovanja u strukovnom i dualno obrazovanju, te o potrebnim znanjima i vještinama u sektoru, te o izazovima koje pred sindikate i poslodavce nosi 4. industrijska revolucija u socijalnom dijalogu.
Panelima na Konferenciji moderirat će Vitomir Begović, bivši ravnatelj Zavoda za unapređenje zaštite na radu.
Navedenu Konferenciju ujedno smatramo početkom u uspostavi zajedničkog dijaloga na upravljanju promjenama u sektoru pod utjecajem tehnoloških promjena, i biti će izvrstan uvod u Kongres Sindikata grafičke i nakladničke djelatnosti Hrvatske koji se održava sljedeći dan.
Programa rada konferencije možete vidjeti na POVEZNICI.
Sindikat grafičke i nakladničke djelatnosti Hrvatske, Aleksandra Brešćenskog 4, 10000 Zagreb
Telefon: +385 1 4501 – 470 /// Mail: sindikat-graficara@zg.htnet.hr /// Radno vrijeme: Pon – Pet, 08:00 – 16:00